Araç Asansörü

Günümüz dünyasında artık araçlar çok daha önemli bir hale gelmeye başladı. Bunun sebebi ise büyük şehirlerde gerek iş gerekse özel yaşamları için araç kullanmak kimileri için zorunlu bir hale geldi. Bunun en büyük nedenleri ise toplu taşıma araçlarının kullanılması sonrasında çoğu zaman gidilecek yere çok daha uzun bir süre sonrasında ulaşılabilmesi. Zamandan tasarruf etmek ve istediği zaman istediği yere gitmek isteyenlerin büyük bir kısmı da artık araç sahibi olmayı tercih ediyorlar. Büyük şehirlerdeki araba sayısına bakıldığı zaman bunların hepsini içerisinde barındıracak olan otoparkları bulmak oldukça zor oluyor. Park sorununun ortaya çıkması sonrasında ise insanlar teknolojiyi bu alanda kullanmak istiyorlar. Araç asansörü de bu alanda devreye giriyor.

 

Araç Asansörü Kullanım Alanları

Şimdilerde birçok yerde araştırılmakta olan araç asansörü, birçok fazla aracın içinde yer alacağı otoparklarda sıklıkla tercih ediliyor. Araçların sayısında meydana gelmekte olan bu artış sonrasında ortaya çıkan araç asansörleri ise birbirinden farklı şekillerde hazırlanıyor. Bu durum sonucunda ise insanlar bulundukları alanlarda araçların çok fazla yer kaplamaması adına en iyi sonuçları almak adına araç asansörü modelleri içerisinden seçimlerini yapıyorlar. Seçimin yanlış olması durumunda ise montajı yapılan araç asansörleri asla istenilen performansı sağlamayacaktır.  Araç asansörlerinin performanslarının istenilen düzeylerde olabilmeleri adına bunların ne amaçla ve nasıl kullanılabileceği ile alakalı bilgilerin tam olarak alınması gerekir.

 

Araç Asansörünün Faydaları

Daha öncesinde araç asansörü ile alakalı bilgi sahibi olmayıp en iyi sonuçları elde etmeyi hedefleyen kişilerin bu aşamada yapmaları gereken şeylerin başında ise bu alanda yeterli deneyime sahip kişiler ile iletişime geçmek olmalıdır. Çünkü bu kişiler araç asansörlerinin kullanım sıklığı gibi detayların üzerinde durulması ile beraber en uygun sonuçların ortaya koyulması da sağlanmış olur. Normalde söz konusu asansörler olduğu zaman insanların akıllarına araçların direkt olarak girebilecekleri alanlar akıllara gelebiliyor. Fakat otoparkların bir süre sonrasında yetersiz kalmaya başlaması ile beraber araç asansörlerinin önemi de ciddi anlamda artış gösterdi. Binaların üst katları ya da bodrum katları içerisinde yer alan otoparklara araçların rahatlıkla ulaşabilmesi adına araç asansörlerini kullanmak artık son derece önemli bir hale geldi.

 

Araç Asansörü Özellikleri

İnsanların araç asansörü araştırmalarında görebilecekleri gibi bu asansörlerin en büyük özelliklerinin başında, oldukça ağır yükleri rahatlıkla taşıyabilmesi geliyor. Bu özelliği ise yük asansörü ile benzerdir. 2000 ve 3000 kilo üzerindeki araçların rahatlıkla katlar arasında geçiş yapmasını sağlayan asansörlerin kapıları ya otomatik olarak hazırlanır ya da çarpma kapı olarak da bilinen yarı otomatik kapı şeklinde hazırlanır. Bazı araç asansörlerinde ise iç kabin kapısı bulunmamaktadır. Kapının ne şekilde olacağı ise asansör yönetmeliği kapsamında ne şekilde yer aldığına göre değişim göstermektedir. Makine emniyet yönetmeliğine göre yapılacak incelemeler sonrasında ise araç asansörleri kullanıma hazır hale gelir.