Asansör bakımı işlemleri, özellikle de son dönemlerde artık asansörlerin kullanımlarının artış göstermesi ile beraber ön plana çıkan konulardan bir tanesi olmayı başardı. Asansörlerin ilk olarak kullanılmaya başlandığı dönemlerde bakım işlemi pek de önemli olmuyordu. Bunun nedeni ise hazırlanmış olan asansörlerin son derece basit olmasıydı. Zamanın ilerlemeye başlaması ile beraber ise birçok konuda olduğu gibi asansörler ile alakalı da gözle görülür değişimler ortaya çıkmaya başladı. Teknolojinin de gelişmeye başlaması sonrasında mekanik parçaların ön plana çıkmış olduğu asansörler kullanılmaya başlamış oldu. Bu yeni tip asansörler ile beraber artık katlar arasına ulaşım çok daha kolay bir hale gelmiş olsa da dikkat edilmesi gereken bazı detaylarda bulunmaktadır.

Asansör Bakımı Ankara

Asansörler genel olarak çok uzun süreler boyunca herhangi bir sorun olmadan kullanılabilmektedir. Ancak buna güvenip asansör bakımı ankara ile alakalı konuların üzerinde durmamak beraberinde oldukça ciddi anlamda güvenlik sorunu getirebilmektedir. Özellikle de asansörlerin sıklıkla kullanılmakta olduğu yerlerde bakım işlemlerinin önemi ciddi anlamda artış göstermektedir. Daha önceki dönemlerde asansörlerin bakım işlemleri binalardaki yöneticilerin kararına bırakılmış durumdaydı. Fakat ilerleyen zaman ve bu konuda meydana gelmiş olan sorunlar ile beraber artık bakım işlemleri belirli dönemlerde düzenli olarak yapılır hale geldi. Var olan bu durum sonrasında da artık insanlar asansör bakımı için firma arayışına girmeye başladılar.

Şimdilerde asansör bakımı denildiği zaman insanların karşılarına pek çok farklı isim çıkıyor. Fakat bu isimlerin tamamı ne yazık ki istekleri yerine getirme konusunda pek de başarılı olamıyor. Çünkü başarılı bir şekilde asansör bakımını yapmak deneyim gerektirmektedir. Parçaların yağ bakımlarının yanı sıra tüm parçalar dikkatlice incelenmeli ve gerekli görüldüğü durumlarda değişim işlemleri yapılmaktadır. Bu aşamada atılacak olan en ufak bir yanlış adım ile beraber ortaya düşünülenden çok daha ciddi sonuçlar çıkabilecektir. Olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin, bakım dönemlerinde herhangi bir sorun olmadan işlemleri tamamlatmak adına yapmaları gereken tek şey www.ankaraasansor.net üzerinden alanında uzman kişiler ile iletişime geçmek olmalıdır.

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

Asansör bakımları mekanik ve elektronik aksamların kontrol edilmesi ile yapılır. Asansörler hareketli parçalardan oluştuğu için bu parçalar çok fazla sürtünmeye maruz kalır. Bu nedenle parçaların düzenli bir şekilde yağlanması gerekir. Yağlanan parçaların ömrü uzar. Bu nedenle makine dişlisinin yağının azaldığı anda mutlaka bakım yapılarak, asansörün arıza çıkarması önlenmelidir. Asansör arızalarının maliyeti daha fazladır. Bakım yapmanın ise maliyeti çok düşüktür. Büyük maliyetlerden kaçınmak için, küçük bakım maliyetlerine katlanmak en akıllıca olanıdır. Şirketimiz tarafından yapılan asansör bakımı uygulamalarında en iyi aletler ile en iyi ürünler kullanılarak bakımlar yapılır.

Asansör bakım talimatnamesine göre, asansör bakımları yapılır. Asansör makine aksamı yataklarının yağlanması en önemli olan bakım basamakları arasındadır. Makine ve regülatör içindeki yağ durumu kontrol edilmelidir. Yağlar tamamen boşaltılmadan gres yağı ile doldurulmalıdır. Yağ kapakları asansörün işlemesine göre sıkıştırılmalıdır. Yağ değişimi sürekli kullanılan asansörler için ve duran asansörler için de yapılmalıdır. Asansör kullanılmasa da yağ azalmaya ve zayiat vermeye devam eder. Yağlama yapılması geren bir diğer aksam ise fren mafsalları olmalıdır. Asansörün durmasını sağlayan frenler ayda bir yağlanmalıdır. Fren ve kasnak arasının ayarı yapılmalıdır. Yağlama yapılırken fren kasnağına yağ damlatılmamasına dikkat edilmelidir. Asansör bakımı bu nedenle uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Hem ailenizin hem de diğer insanların can ve mal güvenliği için asansör kazalarına neden olabilecek arızalarında en kısa süre içinde çözülmesi çok önemlidir. Şirketimiz arıza durumlarında en kısa sürede size ulaşır. Sorun olan asansör kısa süre içinde tamir edilerek, hizmete tekrar açılır.

Ankara Asansör Bakım

Emniyet kilitleri de ayda bir kontrol edilmesi gereken parçalardandır. Kontrol sırasında kilit parçaları da yağlanarak, çalışması kolaylaştırılmalıdır.

Asansör raylarının bakımı en önemli konulardan biridir. Asansörün sorunsuz olarak rayların üzerinde gidip gelmesi için düzenli olarak yağlama yapılması gerekir. Yağlama özel yağ ile yapılmalıdır. Bu çelik raylar düzenli olarak yağlanmazsa sürtünmeye bağlı olarak büyük arızalar ortaya çıkabilir. Ankara Asansör Bakım basamaklarından biri olan asansör halatların kontrolü de büyük bir titizlik ile yapılmalıdır. Asansör halatları düzenli olarak kontrol edilmesi gereken kilit parçalardandır. Halatlardaki kopmalar tehlikeli duruma gelmeden mutlaka onarılmalıdır. Onarılamayacak durumda olan halatlar mutlaka değişmelidir.

Asansörün elektrik motoru ayda bir kez kontrol edilmelidir. Gereken durumlarda yap değişimi de yapılmalıdır. Kapı kontakları da kontrol edilmeli ve arıza olan durumlarda hızlıca müdahale edilmelidir.

Asansör Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Asansör bakımı özenle yapılması gereken ve tecrübe isteyen bir işlemdir. Şirketimiz uzun yıllara dayanan geçmişi ile asansör bakım hizmetleri ve asansör arızalarında uzmandır. Asansör bakımı birçok farklı aksamın kontrol edilmesi ile yapılır. Tüm bu parçaların bakım süreleri ise birbirinden farklıdır. Bu nedenle bakımların planlanması çok önemlidir. Doğru planlama ve kaliteli bakım hizmeti ile asansör kullanım süresini uzatmayı hedefleyen ekibimiz ile sizin için çalışıyoruz. Yapılan bakımlarda en iyi yağlar ve en iyi parçalar kullanılır. Bakım maliyeti düşünüldüğünde yapılması gereken kaliteyi uygun fiyata sizin için sağlayan şirketimiz ile iletişime geçmektir. Asansör incelendikten sonra gerekli olan bakım ve tamirat işlemleri en kısa süre içinde yapılacaktır. İlk kontrolden sonra diğer kontrollerin ne zaman ve nasıl yapılacağı konusunda da yetkili kişilere bilgi verilecektir. Bize güvendiğiniz zaman içiniz rahat bir şekilde asansörünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz.