Asansör etiketleri çeşitli yapılarda kullanılmakta olan asansörlerin kullanımı ile alakalı herhangi bir sorun olup olmadığı ile alakalı bilgiler vermekte olan ve özel şekilde hazırlanılan etiketlerdir. Birçok kişi bu etiketleri firmaların ürettikleri asansörlere monte ettikleri etiketler olarak tanımlasalar da bu son derece yanlıştır. Çünkü o etiketler yalnızca asansörün hazırlanmış olduğu firmalar konusunda bilgiler verir. Asansör etiketleri ise zorunlu olarak takılan ve yapılacak olan işlemlere bağlı olarak kendi içinde farklı renklere ayrılmakta olan etiketlerdir. Özellikle de son dönemlerde zorunlu hale gelen asansör bakımları ile beraber bu etiketleri doğru okumanın önemi de ciddi anlamda artış göstermiştir. Çünkü etiketlerin anlamlarının bilinmesi sayesinde binilecek asansörün güvenli olup olmadığı ile alakalı net bilgilerin elde edilmesi de sağlanmış olmaktadır.

Asansörün www.ankaraasansor.net tarafından yapılacak olan muayenesi sonrasında hali hazırda var olan 4 farklı renkteki etiketten bir tanesi asansöre herkesin rahatlıkla görebilecekleri yere yapıştırılmaktadır.

Yeşil renkli Asansör Etiketi

Yeşil renkli olan etiket, asansörün yapılacak olan muayenesi sonrasında hiçbir eksiği olmadığı anlamına gelmektedir. Yani bu etiketin takılı olduğu asansör son derece güvenilirdir.

Mavi renkli Asansör Etiketi

Mavi renkli etiketin yapıştırılmış olduğu asansör ise hafif kusurlara sahiptir. Asansör lambasının arızalı olması ya da düğmelerinde sorun olması bu etiketin yapıştırılmasındaki temel nedenler arasında yer almaktadır.

Sarı renkli Asansör Etiketi

Sarı renkli olan asansör etiketleri ise asansörün geçmiş olduğu muayene sonucunda mavi ve yeşil etiketli olanlara nazaran güvenliği daha az olan asansörlere yapıştırılmaktadır. Bu etiketin yapıştırılmış olduğu asansörün sahip olduğu arızaların iki ay içerisinde giderilmesi mecburidir.

Kırmızı renkli Asansör Etiketi

Son renk olan kırmızı renkli asansör etiketleri ise kullanılması ciddi anlamda riskli olup can ve mal kayıplarına neden olabilecek asansörlere yapıştırılır ve bu asansörler kullanıma kapatılır.  Eğer ki bu etiketin yapıştırılmış olduğu asansördeki arızalar bir ayın içerisinde giderilmezse asansör mühürlenecektir. Günümüzde artık asansörlerin kullanım alanları daha önceki dönemlere nazaran çok daha ciddi şekilde artış gösterir hale geldi.

Bundan dolayı da kullanılacak asansörlerin doğru şekilde denetlenmesi son derece önemlidir. Asansör etiketleri ile beraber bu konuda yaşanabilecek olan sorunların önüne de son derece başarılı şekilde geçilmiş olacaktır.

Asansör etiketleri, can kaybına sebep olabilecek kadar tehlikeli asansörlerin kullanılmasına mani olmak, oluşabilecek asansör kazalarını engellemek için kullanılmaktadır. Asansör etiketlerinin her asansörde bulunması zorunludur, aksi durumda firmaya para cezası, hapis cezası gibi çok büyük yaptırımlar uygulanabilir.

Fabrika içerisinde kullanılan asansörler insan gücü ve bedenini rahatlatmakla beraber kişilerin iş yükünü de büyük bir oranda azaltmaktadır. Asansörler olmasaydı kent içerisinde bir çok insanın yaşadığı gökdelenler veya toplu konutlar inşa edilmezdir. 19. yüzyılın başında yapılan asansörler ilk önce maden ocaklarında bulunan ağır yüklerin kolay taşınılması adına tasarlanmıştır. İnsanların can güvenliğini koruyan ve çevresinde ki diğer canlıları tehlikeye sokmayacak asansörler ise 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Asansör yapımına kadar kişiler az katlı binalar inşa ederek, merdiven çıkmaktaydılar. Günümüzde ise topluluğun artması yüzünden çok katlı binalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bireylerin rahatlıkla apartman yapması ve yüksek katlarda oturmasına yardımcı olan en büyük faktör ise ankara asansör yapılarıdır.