Asansör Etiketleri, asansörün sağlığına göre 4 renkte hazırlanarak bilgi veren, asansör muayene firması tarafından asansör üzerine yapıştırılan etikettir. Asansörler dikey olarak insan veya yük taşıma amaçlı kullanılan bir araç türüdür. Şehirleşmenin ve kentleşmenin arttığı bu dönemlerde asansörler gittikçe yaygınlaşmış ve önem kazanmıştır. Özellikle yüksek katlı binalarda insanların yüklerini ve kendilerini çıkarabilmesi adına son derece kullanışlı olan bu araçlar iş yerlerinde, fabrikalarda ve benzeri sanayi alanlarında da sıkça kullanılmaktadır. İnşaat alanlarında kullanılan asansörler genelde yük taşıma amacı ile kullanılmaktadır bunun yanı sıra hastanelerde, alışveriş merkezlerinde veya pasaj içlerinde insan veya mal taşıma amaçlı kullanılan asansörlerde mevcuttur. Asansörler, sanayi sektöründe ki yan kolların gelişmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Asansör Etiketleri Nelerdir?

Asansör etiketlerinin asansöre yapıştırılması işlemi, asansör akreditasyon kuruluşunun muayenesinin sonucuna göre 4 renkten biri şeklinde olmaktadır.

Yeşil renkli Asansör Etiketi

Bu etiketin yeşil olmasının sebebi, asansörün tüm muayeneleri tamamlamış ve testi geçmiş olmasındandır.

Mavi renkli Asansör Etiketi

Mavi etiket yapıştırılan asansör, hafif kusurlara sahip, güvenliği az asansörler için yapıştırılmaktadır. En çok rastlanılan problem asansör düğmelerinin veya asansör lambasının bozuk olmasıdır.

Sarı renkli Asansör Etiketi

Sarı etiket yapıştırılan asansör kısmı muayenelerden geçmiş, ve mavi renkli asansöre nazaran güvenliği daha azdır. Can güvenliği riski bulunmamakla beraber bu asansörün arızasının 2 ay içerisinde giderilmesi zorunludur.

Kırmızı renkli Asansör Etiketi

Kırmızı renkli etiket yapıştırılan asansörler, kullanılması çok riskli ve can ve mal kaybına neden olmaması için kullanıma kapatılan asansörlerdir.  Bu asansörlerde arıza 1 ay içerisinde giderilmezse asansör mühürlenir.

Asansör Etiketleri Ne İçin Kullanılmalıdır?

Asansör etiketleri, can kaybına sebep olabilecek kadar tehlikeli asansörlerin kullanılmasına mani olmak, oluşabilecek asansör kazalarını engellemek için kullanılmaktadır. Asansör etiketlerinin her asansörde bulunması zorunludur, aksi durumda firmaya para cezası, hapis cezası gibi çok büyük yaptırımlar uygulanabilir.

Fabrika içerisinde kullanılan asansörler insan gücü ve bedenini rahatlatmakla beraber kişilerin iş yükünü de büyük bir oranda azaltmaktadır. Asansörler olmasaydı kent içerisinde bir çok insanın yaşadığı gökdelenler veya toplu konutlar inşa edilmezdir. 19. yüzyılın başında yapılan asansörler ilk önce maden ocaklarında bulunan ağır yüklerin kolay taşınılması adına tasarlanmıştır. İnsanların can güvenliğini koruyan ve çevresinde ki diğer canlıları tehlikeye sokmayacak asansörler ise 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Asansör yapımına kadar kişiler az katlı binalar inşa ederek, merdiven çıkmaktaydılar. Günümüzde ise topluluğun artması yüzünden çok katlı binalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bireylerin rahatlıkla apartman yapması ve yüksek katlarda oturmasına yardımcı olan en büyük faktör ise ankara asansör yapılarıdır.