Engelli asansörü çalışmaları özellikle de son dönemlerde hakkında oldukça farklı çalışmaların yapılmakta olduğu asansör modellerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Çünkü engeli olan kişilerin günlük yaşamlarında oldukça kolay gibi gözüken şeyleri bile yapmaları düşünülenden çok daha zor. Dolayısıyla onların hayatlarının kolaylaştırılabilmesi adına pek çok farklı tarzda çalışmaların yapılmakta olduğunu görmek de mümkün. Üstelik bu çalışmaların türleri de her geçen gün ciddi anlamda farklılıklar gösteriyor. Yapılmakta olan çalışmalardan bir tanesi de engelli asansörleri. Engelli asansörleri genel olarak yaşlı ve engelli kişilerin rahat bir şekilde kullanabilmeleri adına özel olarak hazırlanılan asansör tipleri arasında yer almaktadır. İlk zamanlarda oldukça az çeşitte bulunuyor olsa da şimdilerde http://www.ankaraasansor.net/ adresi incelendiği zaman da görülebileceği üzere artık birçok farklı çeşit asansör modeli birbiri ardına ortaya çıkmaya başlamış durumda.

 

Engelli Asansörü Ankara 

Klasik tarzdaki engelli asansörü ankara modelleri kimi zaman her yapıya uygun olacak şekilde olamayabiliyor. Böyle olunca da ne kadar kullanılmak isteniyor olursa olsun fark etmez engelli asansörleri arzu edildiği gibi kullanılamıyor. Şimdilerde ise artık bu konu ile alakalı oldukça farklı tarzda çalışmalar yapılır hale geldi. Var olan bu çalışmalar ile beraber ise artık engelli asansörleri konusunda birbirinden farklı modeller ortaya koyulmaya başladı. Bu sayede de firmalar tarafından hazırlanılan asansörler arasından en iyileri rahatlıkla seçilerek yapılarda rahatlıkla kullanılmaya hazır hale getirilmiş oluyor.

Genel olarak engelli asansörü çeşitlerinin kullanım amacı, engelli ve yaşlı bireylerin herhangi bir sorun meydana gelmeden arzu ettikleri katlara inip çıkmalarını sağlamaktır. Bununla beraber giriş rampası bulunmayan bina girişlerinin yanı sıra iç kısımlarında merdivenin yer almakta olduğu evlerin iç kısımlarında da engelli asansörler tercih edilebilmektedir. Engelli asansörlerin iç kısımlarında yalnızca sesli yönlendirme sistemi yer almamaktadır. Bununla beraber tekerlekli sandalyesi ile asansöre binecek olan kişilerin asansörün içerisinde kayıp düşmemeleri adına tekerlekleri sabitleyen hidrolik liftli tabanlar da yer almaktadır. Aynı zamanda üst kısımdan kişinin dengesini kaybederek düşmesini engellemek amacı ile ön ve arka kısımlarda özel bariyerler bulunmaktadır. Böylece sorun yaşanmadan katlar arası gidiş geliş mümkün hale gelmektedir.

Engelli Asansörü Çeşitleri

Şimdilerde engelli asansörü konusunda yapılmakta olan incelemelerde de görülebileceği üzere. Farklı tiplerde insanlara sunuluyor. İnsanların yapmaları gereken şey ise bunlar içerisinden en uygun olanlar seçilerek montaj işlemleri yapılacak. Böylece engelli bireyler hiçbir sorun olmadan istenilen katlara inip çıkabilirler. Yaşlı ya da engelli bireyler için tasarlanmış olan engelli asansörü; giriş rampası olmayan bina girişleri ile içten merdivenli evlerde kullanılabilir. Tekerli sandalyenin kayıp düşmemesi adına da tekerlekleri koruyan hidrolik liftli tabanın yanı sıra üstten dengenin kaybedilip düşülmesini engellemek adına yine hidrolik yapıda ön ve arka kısmında bariyerler bulunur.

Engelli Asansörü Servisi

Evlerde engelli asansörü kullanmak isteyenlerin çalışma şekli de aynı diğer asansörlerde olduğu gibi. Her ne kadar şimdilerde insanların büyük bir kısmı evlerde kullanım için engelli asansörlerinin çok fazla yer kapladığını düşünseler de son dönemlerde meydana gelmekte olan gelişmeler ile beraber farklı tiplerdeki asansörler engelli ve yaşlı kişilerin var olduğu alanlarda hazırlanıyor. Gerek iç gerekse dış mekanlarda kurulabilen engelli asansörlerinden biri olan dikey sistem asansör, birçok kişinin en fazla gördüğü asansör modelleri içerisinde yer alıyor. hidrolik ve açık kabin, vidalı açık gibi birçok farklı modeli olan dikey sistem engelli asansörlerinde makaslı sistem olarak adlandırılan körüklü bir mekanizma bulunuyor.

Engelli Asansörünün Montajı

Normal asansörlerden farklı olarak engelli asansörü üretiminde birçok farklı detayın üzerinde duruluyor. Asansöre giriş ve çıkış kolaylığı başta olmak üzere sarsıntı ve hız gibi konularda başarılı bir şekilde yapılacak olan çalışmalar, engelli bireylerin bindikleri zaman herhangi bir sorun ile karşılaşmasının da önüne geçmiş oluyor. İlk hazırlanmaya başlanıldığı dönemlerde engelli asansörleri tek tipte hazırlanıyordu. İlerleyen dönemlerden itibaren ise artık bu konuda ciddi değişimler kendini gösteriyor. İnsanların bu aşamada var olan gelişmeleri dikkatli şekilde takip etmesi ve bunlara göre en etkili şekilde seçimlerin yapılması son derece önemli oluyor. İncelemelerin sonrasında elde edilecek olan engelli asansörleri ile beraber ise engelli olan bireylerin katlar arası geçişi çok daha kolay oluyor.