İnsan asansörü olarak adlandırılmakta olan asansörler genel olarak insanların katlar arasında ya da yatay olarak taşınmasına imkan tanımakta olan asansörlerin genel isimleridir. İlk olarak kullanılmaya başladıkları dönemlerde her ne kadar oldukça klasik tarzlarda hazırlanıyor olsalar da günümüzde artık bu konuda meydana gelen değişimler ile beraber çok daha modern tarzlardaki asansörler artık kullanılmaya başlandı. Ve bunun sonucu olarak da inşa edilmekte olan yüksek katlı binalarda asansörlerin kullanımları da ciddi anlamda yaygın hale geldi. Şimdilerde yapılacak olan incelemeler esnasında da görülebileceği üzere artık gerek evlerin yer aldıkları apartmanlarda gerekse iş için kullanılan bina ve hastane gibi yapılarda farklı özelliklere sahip olan insan asansörleri arasından seçimler yapılabilmektedir.

İnsan Asansörü Ankara

Her ne kadar konu insan asansörü  olduğu zaman geçmiş dönemlerde akla klasik tarzdaki modeller geliyor olsa da günümüzde artık bu konuda oldukça ciddi anlamda değişimler meydana gelmeye başladı. Şimdilerde bu konuda yapılacak olan incelemeler esnasında da ortaya koyulduğu gibi artık bu tarzdaki asansörler yalnızca marka olarak farklılıklar göstermiyor. Bununla beraber asansörlerin taşımakta oldukları kişi sayısı, ağırlık, güvenlik sistemi, asansör kabini ve motor çeşidi de yine seçimler esnasında ön plana çıkmakta olan genel farklılıklardır. Daha öncesinde asansörler ile alakalı tam olarak bilgi sahibi olmayan kişiler, yanlış firmalar ile iletişime geçmeleri durumunda ne yazık ki istedikleri tarzdaki sonuçlara bir türlü ulaşamıyorlar.

Böylesi durumlar ile karşılaşmadan insan asansörü konusunda en iyi sonuçları elde etmek isteyenler ise www.ankaraasansor.net üzerinden alanında deneyimli olan isimler ile iletişime geçebilirler. Bu isimler öncelikli olarak insan asansörünün kullanılacağı alanı oldukça iyi bir şekilde inceleyecektir. Daha sonrasında da yapılacak olan incelemeler ışığında en iyi asansör çeşidinin hangisi olduğu ile alakalı net bilgilerin elde edilmesi sağlanmış olacaktır. En uygun asansörün seçilmesinden sonra ise asansörün kullanılacağı alan ile alakalı gerekli plan proje işlemlerine sıra gelecektir. Her bir noktanın üzerinde özenle durulması ile beraber insanların herhangi bir sorun olmadan kullanabilecekleri asansörlerin montaj işlemleri tamamlanmış olacaktır.

İnsan Asansörü Kullanım Yerleri Nelerdir?

Bu asansör çeşidi genel olarak alışveriş merkezi, konut ve otel gibi mekanlarda tercih edilmektedir. İnsan asansörleri üç kişi ile yirmi kışı alabilecek kapasitelerde üretilmektedir. Modern insan asansörlerinde kapılar tam otomatik yada yarı otomatik olarak üretilmektedir. Bu asansörlerde hız ve konforun yanı sıra dekorasyonda büyük önem taşımaktadır. İnsan asansörü kullanım alanlarını şu şekilde çeşitlendirmek mümkündür; konutlar, iş merkezleri, hastaneler, okullar, üniversiteler, alışveriş merkezleri, sinemalar, konutlar, spor salonları, yemek alanları …

Engelli Asansörleri

Engelli insanların merdiven bulunan yada yüksek alanlara rahatça ulaşabilmeleri adına üretilen platform biçiminde üretilen asansörlere verilen işimdir. Engelli kişilerin rahat hareket edebilmeleri ve teknolojiden faydalanabilmeleri adına üretilmiştir. Engelli merdiven asansörleri genellikle iş merkezleri ve konutlarda uygulanmaktadır. Ayrıca metro ve tramvay gibi ulaşım araçlarının duraklarında engelli kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına engelli asansörü kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Engelli merdiven asansörleri kullanılacak alanın ölçüsü alınarak kullanılacak yerin durumuna göre imal edilmektedir.Engelli asansörü sistemleri merdivenlerde uygulanan ve kısa mesafede dikey platform olarak çeşitlilik göstermektedir. İnsan asansörü kullanımına verilen önem engelli vatandaşlar düşünülerek engelli asansörlerine de verilmelidir.

Araç Asansörleri

Araç firmaları, otoparklar ve otomotiv firmalarında kullanılan bir asansör çeşididir. Araç asansörlerinin yük taşıma kapasiteleri iki buçuk ton ile sekiz yon arasında değişiklik göstermektedir. Araç asansörü imalatı müşteri isteği doğrultusunda verilen ölçü ve ihtiyaç durumuna göre hazırlanmaktadır. İşlem fiyatları her firma tarafından değişik hesaplanmakta ve çeşitlilik göstermektedir. asansör yönetmeliği kurallarınca araç asansörleri kapalı kabin olarak tasarlanmalı ve kabin kapısı olması zorunlu bir durumdur.

Yük Asansörleri

Yük asansörleri yükleri taşıyan kişi ile birlikte yüklerin rahatlıkla taşınması için kullanılan aletlerdir. Genellikle yük taşıma işlerinin çok olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri, depolar, çimento fabrikaları, inşaatlar, fabrikalar, otoparklar gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yük asansörü taşıma kapasiteleri önemlidir bu kapasiteyi arttırmak adına palanga sistemi uygulanmaktadır. Yük asansörleri beş yüz kilogram ile on üç bin kilogram taşıma kapasiteleri arasında firmaların ihtiyaçlarına göre üretilmektedir. Tahrik düzenleri makineli yada hidrolik olarak yapılmaktadır. Yük asansörlerine yolcu binmesi pek tavsiye edilmez çünkü yolcu değil yük taşımak üzerine yapılmaktadır. Yük asansörleri, insan asansörü gibi rahatlık ve konfor hedeflemediği için yıpranma oranları daha yüksektir. Bu nedenle periyodik bakım ve onarımlarının aksatılmadan düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Dış Cephe Asansörleri

Dış cephe asansörleri çalışan kişilerin gün içinde katlar arasında yaptıkları hareketler nedeni ile oluşan güç kayıplarını aza indirmek amacı ile kullanılmaktadır. Bu asansörler kolay kullanımı ve kısa sürede monte edilebilmesi sayesinde iş gücü kayıplarını azaltmakta ve inşaat maliyetlerini düşürmektedir. Bu asansörler bina dışında halat kullanımı olmadan istenilen yüksekliğe çıkabilmektedir. Taşıma kapasiteleri bin iki yüz kilogram ile üç bin iki yüz kilogram arasında değişmektedir. Özellikle inşaat alanlarında, dış cephe boyası yapılırken ve yüksek katlı bina yapımları sırasında kullanılmaktadır.

Panaromik Asansörler

Bu asansörler özellikle açık hava ve alışveriş merkezleri tarafından tercih edilmektedir. Bu asansörlerde, insan asansörü gibi konfor göz önünde tutulmaktadır. Fakat panaromik asansörlerin yan ve arka cephelerinin özellikle camla kaplı olması verdiği konforun yanı sıra çok güzel bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Bu asansörlerin taşıma kapasiteleri dört ile yirmi kişi arasında değişim göstermektedir.