İnsan asansörü, temel olarak insan taşınması amacı ile üretilen konfor ve kullanım rahatlığı ön planda tutulan asansörlere verilen isimdir. Konutlarda 240 kilogramdan 1000 kilograma kadar ihtiyaç durumuna uygun üretilirler. Binalar projelendirilirken yerleri belirlenir ve uygun hesaplamalar yapılarak yerlerine monte edilir. İnsan asansörlerinin üretim ve montaj sonrası kullanım aşamasında uluslararası konfor ve güvenlik standartlarına uygun bir şekilde üretilmesi gerekmektedir. Asansörlerin periyodik bakım ve onarımlarının düzenli olarak yapılması oluşabilecek büyük sorunların önüne geçilmesinde fayda sağlamaktadır.

İnsan Asansörü Nedir?

İnsan Asansörü dikey olarak hareket edebilen insan taşımak amacı ile kullanılan bir araçtır. Asansörler ilk olarak on dokuzuncu yüzyıl başlarında maden ocağı ve fabrikalarda yük taşımak amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. On dokuzuncu yüzyıl sonlarına doğru insan taşıma amacı ile insan sağlığını riske atmayan asansörler üretilmeye başlanmıştır. Bu güvenli insan asansörü, buhar gücü kullanarak çalışmakta ve bu buhar gücünün tamburları döndürmesi sayesinde halatları harekete geçirmektedir. 1890’dan sonra elektrikli motor üretiminin yaygınlaşması sayesinde hidrolik asansörler yerini elektrikli asansörlere bırakmıştır. Günümüzde kullanılan asansörlerin büyük çoğunluğu elektrikli asansördür.

Günümüz gelişen teknoloji ve şartları doğrultusunda asansör kullanımı neredeyse zorunlu bir hal almıştır. Özellikle şehirlerde yapılan yüksek binalar ve iş merkezleri sonucu insanların üst katlara daha rahat bir şekilde ulaşabilmesi adına genelde zorunlu bir araç olarak görülmektedir. Ayrıca inşaat ve fabrikalarda yük asansörler, çok önemli bir yere sahiptir. İş yükü ve vakit kaynını engellemesinin yanı sıra birçok sanayi kolunun gelişim göstermesinde katkısı bulunmaktadır. Asansörler kullanım amaçları ve hızlarına göre çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Sadece binalar için insan asansörü, fabrika ve inşaatlarda yük asansörü olarak değil birçok alanda kullanılmakta olup insanlara kolaylık sağlamayı hedefler.

Asansör Çeşitleri Nelerdir?

Asansörler hızları ve kullanım alanları amaçlarına göre çeşitlere ayrılır. Asansörlerin hız durumuna göre bir güvenlik sistemlerine ihtiyaçları vardır. Her asansör çeşidi kendi içerisinde aynı standarda sahiptir. Asansör tasarımı yapılırken kullanım amacına göre hız, asansör kabini, güvenlik sistemi ve motor seçimi tercihi yapıp kullanım amacına göre imalat yapılması mümkündür. Bu doğrultuda imalatı yapılacak asansör çeşidinin kullanım amacını karşılayıp karşılayamayacağı tam olarak belirlenmelidir. Kullanım amacına göre asansörleri insan asansörü, yük asansörü, engelli asansörü, sedye asansörü, araç asansörü, yemek asansörü, panaromik asansör ve dış cephe asansörleri olarak çeşitlendirebiliriz.

İnsan Asansörü Kullanım Yerleri Nelerdir?

bu asansör çeşidi genel olarak alışveriş merkezi, konut ve otel gibi mekanlarda tercih edilmektedir. İnsan asansörleri üç kişi ile yirmi kışı alabilecek kapasitelerde üretilmektedir. Modern insan asansörlerinde kapılar tam otomatik yada yarı otomatik olarak üretilmektedir. Bu asansörlerde hız ve konforun yanı sıra dekorasyonda büyük önem taşımaktadır. İnsan asansörü kullanım alanlarını şu şekilde çeşitlendirmek mümkündür; konutlar, iş merkezleri, hastaneler, okullar, üniversiteler, alışveriş merkezleri, sinemalar, konutlar, spor salonları, yemek alanları …

Engelli Asansörleri

Engelli insanların merdiven bulunan yada yüksek alanlara rahatça ulaşabilmeleri adına üretilen platform biçiminde üretilen asansörlere verilen işimdir. Engelli kişilerin rahat hareket edebilmeleri ve teknolojiden faydalanabilmeleri adına üretilmiştir. Engelli merdiven asansörleri genellikle iş merkezleri ve konutlarda uygulanmaktadır. Ayrıca metro ve tramvay gibi ulaşım araçlarının duraklarında engelli kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına engelli asansörü kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Engelli merdiven asansörleri kullanılacak alanın ölçüsü alınarak kullanılacak yerin durumuna göre imal edilmektedir.Engelli asansörü sistemleri merdivenlerde uygulanan ve kısa mesafede dikey platform olarak çeşitlilik göstermektedir. İnsan asansörü kullanımına verilen önem engelli vatandaşlar düşünülerek engelli asansörlerine de verilmelidir.

Araç Asansörleri

Araç firmaları, otoparklar ve otomotiv firmalarında kullanılan bir asansör çeşididir. Araç asansörlerinin yük taşıma kapasiteleri iki buçuk ton ile sekiz yon arasında değişiklik göstermektedir. Araç asansörü imalatı müşteri isteği doğrultusunda verilen ölçü ve ihtiyaç durumuna göre hazırlanmaktadır. İşlem fiyatları her firma tarafından değişik hesaplanmakta ve çeşitlilik göstermektedir. asansör yönetmeliği kurallarınca araç asansörleri kapalı kabin olarak tasarlanmalı ve kabin kapısı olması zorunlu bir durumdur.

Yük Asansörleri

Yük asansörleri yükleri taşıyan kişi ile birlikte yüklerin rahatlıkla taşınması için kullanılan aletlerdir. Genellikle yük taşıma işlerinin çok olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri, depolar, çimento fabrikaları, inşaatlar, fabrikalar, otoparklar gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yük asansörü taşıma kapasiteleri önemlidir bu kapasiteyi arttırmak adına palanga sistemi uygulanmaktadır. Yük asansörleri beş yüz kilogram ile on üç bin kilogram taşıma kapasiteleri arasında firmaların ihtiyaçlarına göre üretilmektedir. Tahrik düzenleri makineli yada hidrolik olarak yapılmaktadır. Yük asansörlerine yolcu binmesi pek tavsiye edilmez çünkü yolcu değil yük taşımak üzerine yapılmaktadır. Yük asansörleri, insan asansörü gibi rahatlık ve konfor hedeflemediği için yıpranma oranları daha yüksektir. Bu nedenle periyodik bakım ve onarımlarının aksatılmadan düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Dış Cephe Asansörleri

Dış cephe asansörleri çalışan kişilerin gün içinde katlar arasında yaptıkları hareketler nedeni ile oluşan güç kayıplarını aza indirmek amacı ile kullanılmaktadır. Bu asansörler kolay kullanımı ve kısa sürede monte edilebilmesi sayesinde iş gücü kayıplarını azaltmakta ve inşaat maliyetlerini düşürmektedir. Bu asansörler bina dışında halat kullanımı olmadan istenilen yüksekliğe çıkabilmektedir. Taşıma kapasiteleri bin iki yüz kilogram ile üç bin iki yüz kilogram arasında değişmektedir. Özellikle inşaat alanlarında, dış cephe boyası yapılırken ve yüksek katlı bina yapımları sırasında kullanılmaktadır.

Panaromik Asansörler

Bu asansörler özellikle açık hava ve alışveriş merkezleri tarafından tercih edilmektedir. Bu asansörlerde, insan asansörü gibi konfor göz önünde tutulmaktadır. Fakat panaromik asansörlerin yan ve arka cephelerinin özellikle camla kaplı olması verdiği konforun yanı sıra çok güzel bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Bu asansörlerin taşıma kapasiteleri dört ile yirmi kişi arasında değişim göstermektedir.