İnsan Asansörü Hakkında

Asansörlerin ilk kullanılmaya başladıkları dönemlerde temel amaç yük taşımacılığı olmuştur. Özellikle de madencilik sektöründe yer altından çıkartılmakta olan şeylerin yüzeye sorunsuzca çıkartılabilmesi adına basit tiplerdeki asansörler tercih ediliyordu. Yük taşımacılığı konusunda insanlara oldukça ciddi anlamda fayda sağlamakta olan asansörler, böylelikle çok daha fazla kişi tarafından incelenmeye başladı. Yüklerin sorunsuzca taşınmasına yardımcı olan asansörler, bir süre sonrasında ise insan asansörü şeklinde hazırlanmaya başlamış oldu. Ve ilk kullanılmaya başladığı dönemlerden itibaren de pek çok farklı modeli hazırlanarak insanların beğenisine sunuldu. Bu aşamada yapılması gereken şey ise asansörlerin özelliklerini dikkatlice inceleyerek en doğru seçimi yapmak olmalı.

 

İnsan Asansörünün Seçimi

Seçimi yapılacak olan insan asansörü eğer ki beklentileri yeterli derecede sağlamazsa, kullanımı esnasında farklı sorunlar kendini gösterebilir. Bunların olmasının engellenmesi adına ise tasarımı ve üretimi yapılmakta olan asansör modelleri ile alakalı her türlü bilginin elde edilmesi önemlidir. İnsan taşınması adına hazırlanmakta olan bu asansörlerde kullanım rahatlığı ve konfor ön plana çıkartılır. Böylelikle asansörü kullanacak olan kişiler herhangi bir sorun olmadan istemiş oldukları katlara ulaşabilirler. Bu tarzdaki asansörler farklı özelliklere göre modellere ayrılır. Bu sayede de seçim yapılması çok daha kolay bir hale gelmiş olur. Konutlarda kullanılmak üzere hazırlanmakta olan asansörlerde ağırlık 240 kg’dan başlayarak 1000 kg’a kadar çıkar. İş merkezi, hastane, otel gibi konut dışı yerlerde ise 630 kg’dan başlayarak 1600 kg’a kadar farklı modeller hazırlanır.

 

İnsan Asansörü Servisi

Hazırlanılan insan asansörü içinse 3 ila 21 kişilik çeşitler bulunuyor. Bunların kullanılacakları yere göre en uygun sayıyı taşıyabilen asansör modelleri içerisinden seçimler yapılabilir. Asansörlerin hızları ise yüksekliğe göre değişim gösterir. 0,63 m/s ile 2,5 m/s arasında değişen hızlarda önemli olan güvenli bir şekilde iniş çıkışların gerçekleştirilmesini sağlamak olacaktır. İnsanların kullanımları adına hazırlanmakta olan asansörler, binaların projelendirme çalışmaları esnasında yapılacak olan trafik hesaplarına ve var olan avan projelerine uygun şekilde imal edilir. Daha sonrasında ise en uygun olacak yerlere monte edilir. Şimdilerde her ne kadar insanlar için asansör üretimi ve montajı yapan isimlerin sayısı fazla olsa da dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunuyor.

 

İnsan Asansörü Bakım Firmaları

Kullanılacak insan asansörleri ile alakalı üretim, montaj ve montaj sonrasındaki kullanım aşamaları için uluslar arası güvenlik ve konfor standartları göz önüne alınmalıdır. Aksi durumda ortaya istenilenden çok daha farklı sorunlar çıkabilir. Bunların olmasının engellenmesi adına ise mutlaka konusunda deneyimli isimler ile çalışılması gerekir. Asansörler için kullanılacak olan motor ise elektrik motoru tahrikli ve hidrolik olarak üretilebilir. İnsanların kullanacakları asansörlerin kullanım alanlarına bağlı olarak kabin iç dekorasyonu ve konfor oldukça önemlidir. Kabin kısmı farklı materyallerden hazırlanılarak kullanımı esnasında rahatlığın ön plana çıkartılması sağlanır. Böylelikle istenilen asansörler uzun süreler boyunca rahatlıkla kullanılabilir.