Sedye Asansörü

Yüksek katlı binalar özellikle de son dönemlerde asansörlerin kullanılmaya başlaması ile çok daha fazla yer almaya başladı. Çünkü eskiden asansörler olmadığı için yalnızca insanların yükleri taşıyabildikleri katlara kadar inşaat yapabiliyorlardı. Daha sonrasında ise üretilen basit tarzlardaki asansörler ile beraber insanlar birçok işlerini çok daha rahat bir şekilde yapmaya başladılar. Fakat şimdilerdeki asansör modelleri ile geçmiş dönemlerdeki asansör modelleri arasında oldukça ciddi anlamda farklar bulunuyor. Var olan bu farkların en büyük nedeni ise gelişen teknoloji. Öyle ki artık her türlü çalışma için farklı tarzlarda ve özelliklerde asansörler kullanılıyor. Sedye asansörü modelleri de var olan değişimleri en etkili şekilde ortaya koymayı başarmış oluyor.

 

Sedye Asansörü Kullanım Alanları

Sağlık sektöründe var olan gelişmelerin her geçen gün artış göstermeye başlaması ile beraber artık pek çok yerde tıp merkezleri ve hastaneler açılmaya başladı. İnsanlara en iyi şekilde hizmet vermeyi hedeflemekte olan bu kurumlar ağırlıklı olarak çok katlı yapılardadır. Klasik tarzdaki insan asansörleri bu tarz yerlerde kullanılıyor olsa da bunlar ameliyata girecek ya da ameliyattan çıkacak olan kişiler tarafından kullanılamıyor. Sedye asansörü ise insanların bu alandaki ihtiyaçlarını en iyi şekilde gidermek adına tıp merkezleri ve hastanelerde kendine yer buluyor. Birçok kişi sedye asansörü ile normal asansörün benzer olduğunu düşünüyor olsalar da iki asansör çeşidinin kendine ait farklılıkları bulunmaktadır.

 

Sedye Asansörünün Özellikleri

Yapılacak olan araştırmalar sonrasında sedye asansörü ile normal asansörlerin arasındaki en büyük farklardan biri genişliktir. Sedyelerin boyutları herkesin de bildiği gibi geniştir. Bunların bilindik boyutlardaki asansörlerin içerisinde yer alması son derece zorludur. Dolayısıyla sedyelerin rahatlıkla katlar içerisinde gidiş gelişlerinin sağlanabilmesi adına sedye asansörlerinin kullanılması önemlidir. Sedye asansörleri ilk kullanıldıkları zamanlarda pek fazla özelliği bulunmuyordu. Bundan dolayı da asansörler yalnızca belli başlı hastanelerde kullanılıyordu. İlerleyen zaman ile beraber ise artık sedye asansörlerinin kullanım alanları da artış göstermeye başladı. Birbirinden farklı özelliğe ve modele sahip olan sedye asansörleri ile beraber de gerek hastanelerde insan trafiği gerekse hastaların güvenli şekilde katlar arasında gidiş gelişleri çok daha iyi bir hale gelmiş olacaktır.

 

Sedye Asansörü Modelleri

Hazırlanmakta olan sedye asansörü modelleri pek çok konuya bağlı olarak değişim göstermektedir. Yük taşıma kapasitesi ve binanın yüksekliği, sedye asansörünün seçiminde oldukça önemli bir etkendir. Bu aşamada seçimin doğru bir şekilde yapılamaması durumunda ise hastanedeki insan trafiği var olan olumsuz durumdan ciddi anlamda etkilenecektir. Sedye asansörlerinin diğer bir özelliği ise sarsıntının fazla olmamasıdır. Bunun nedeni ise sedye üzerinde yer alan hasta için oluşacak en ufak sarsıntı bile çok ciddi tehditleri beraberinde getirmiş olacaktır. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında hiçbir sorun ile karşılaşmadan istenilen yerlere giderilmesi adına hazırlanmış olan sedye asansörleri ile hastalar çok daha güvenli bir şekilde hareket edecektir.